VI ASF Ultramaraton Zielonogórski Nowe Granice – Alternatywna Strona Falubazu.
W tym roku z powodu ASF i zakazu wstępu do lasu, zawody odbędą się w innej formie na stadionie żużlowym Falubazu w Zielonej Górze.
Pojawią się 3 zupełnie nowe konkurencje:
„6/9 na W69”, zwany także „biegiem, którego nie było”.

Rywalizacja polega na 6-godzinnym biegu ciągłym po 900-metrowej pętli wokół stadionu żużlowego przy Wrocławskiej 69 w Zielonej Górze. Liczy się przebiegnięty dystans: kto nakręci więcej km – ten wygrywa. Można zejść z trasy wcześniej. Na pętli ustawiony będzie punkt odżywczy. Jest też niezły podbieg. Zaryzykujemy stwierdzenie, że to jedyne ultra, na którym się nie zgubisz 😊 Możliwa rywalizacja sztafet, od 2 do 4 osób.
„Zimowe wejście na K2”

Lodowi wojownicy ćwiczą przed powrotem na ten jedyny 8-tysięcznik niezdobyty zimą, a my będziemy się ścigać wbiegając na trybunę K2 na stadionie żużlowym i zbiegając z niej. Kto nie był, ten nie wie, ile to schodów i zakrętów. Na początek przewidziane są eliminacje – start indywidualny co 10 sekund. 16 najlepszych zawodników przechodzi do fazy pucharowej. W ćwierćfinale zawodnicy biegną 2 okrążenia, półfinale – 3, a w finale – 4. Wygrywa ten, kto pokona K2 w najkrótszym czasie. Uwaga! Strażacy już ćwiczą, bo przewidziana jest także klasyfikacja Służby mundurowe.
„Piwna mila”.

Na mecie zawodów zwykle czeka na zawodników chmielowy trunek, a my serwować go będziemy już w trakcie biegu! Na płycie stadionu żużlowego wytyczona zostanie ok. 330-metrowa pętla, na której ustawione będzie stanowisko z piwem. Zawodnicy pokonują 5 okrążeń, w trakcie których 4 razy przebiegają przez punkt z piwem. Tam muszą się zatrzymać, wypić ok. 200 ml piwa i pobiec dalej. Wygrywa ten, kto pokona trasę najszybciej. Start w kilkuosobowych grupach.
To jak, co wybieracie? Czasu do namysłu nie ma za wiele, bo zapisy ruszą lada dzień!
Tradycyjna formuła biegu
Pomysł obiegnięcia Zielonej Góry tlił się od lat w naszych głowach. Brakowało jednak katalizatora…
Na przełomie 2014/2015 r. Zielona Góra powiększyła znacząco swoje granice przyłączając okoliczne tereny. Takie zdarzenie wzbudziło refleksję i ciekawość, ile teraz wynosiłaby trasa dookoła miasta – okazało się, że ponad 100km. Jest to zatem wspaniała okazja, by w naszym mieście zorganizować Ultramaraton na dystansie ponad 100 km, biegnący właśnie nowymi granicami miasta.
Wierzymy, że ta inicjatywa pozwoli nagłośnić ten fakt, wypromować wspaniałe i znane zielonogórskie tereny jak Wzgórza Piastowskie czy Las Nadodrzański, a zarazem poznać nowe tereny rekreacyjne w jego (nowych) granicach.
Ultramaraton „Nowe Granice” nie jest skierowany tylko do Biegaczy Ultra. W biegu, poza zawodnikami biegnącymi indywidualnie cały dystans, mogą wystartować sztafety 2-4 osobowe oraz duatloniści solo lub w sztafecie 2-osobowej. Mamy nadzieję, że takie podejście sprawi, że wielu z Was będzie mogło uczestniczyć w zawodach i jednocześnie poznać smak biegów ultra.
Niech każdy wyznaczy sobie swoje własne, nowe granice.
Prezentacja o biegu do pobrania:
V_Ultramaraton_Zielonogorski_Nowe_Granice dla_mediow_v01_2019